Foto: Pavla Melenová/Avokado-online.cz

Je potřeba řešit znečištěné ovzduší, tvrdí tvůrci mapy smradů

Když jdeme po ulici, můžeme cítít mnoho pachů, charakteristických pro různá místa. Některé z nich nám zůstávají v paměti a máme je tak s místy už podvědomě spojené. Ovšem ne v každé ulici jsou pachy příjemné. Kupříkladu ovzduší znečištěné velkým množstvím zplodin z motorových vozidel či továren lidem zbytečně znepříjemňuje život. Na to se snaží upozornit skupina brněnských studentů.

Martin Vérteši je jedním ze zakladatelů čichové mapy Brna. To je projekt, který mapuje veškeré zachycené pachy města. Do projektu je zapojená i široká veřejnost, protože nalezené vůně a zápachy může na jejich webové stránky přidávat každý. Je ale takový projekt opravdu k něčemu užitečný, nebo je to jen zábava pro studenty?

Proč by někdo sbíral pachy Brna?

Děláme to, protože chceme přispět ke zlepšení života ve městě. Jsou totiž místa, kde to opravdu smrdí tak moc, že to lidem znepříjemňuje život. Je proto důležité mít nějaká tvrdá data, se kterými bychom pak mohli oslovit magistrát. Je to pro nás ale i zábava. Až nasbíráme dost vůní, chceme udělat společnou vycházku pro veřejnost. Vyloženě se tím trochu pobavit.

Chcete projektem dosáhnout celkového zlepšení smogové situace v České republice?

V takovém měřítku o projektu neuvažujeme. Jde nám spíše o lokální problémy. Například kdyby vedle mého bydliště byla továrna, tak to sice nebude problém pro celé Brno, ale třeba jen pro moji ulici. Doposud to nikoho nezajímalo, a v tom právě  my vidíme možnost nápravy. Díky čichové mapě se dostane do povědomí, že je potřeba takové věci řešit.

Kromě domény brnovoni.cz se projekt nachází i na adrese brnosmrdi.cz. Nemůže si někdo myslet, že je to pouze vtípek nějakého pražáka, který chce takto urážet Brno?

Dvě adresy máme právě z důvodu, aby to nevypadalo tak, že Brno jenom smrdí. Ale ano, může to působit trochu jako vtípek, což nám svým způsobem ani tak nevadí. Jak říkám, má to být částečně i zábava, takže trocha kontroverze neuškodí. Potřebujeme v lidech vzbudit zájem a dostat se do všeobecného povědomí. On i ten web samotný je pojatý trochu vtipně.

Když chcete použít nasbíraná data, abyste je přinesli na magistrát, chcete je použít třeba i pro nějaký odbornější výzkum?

Zatím nemáme úplně jasno, jaká bude budoucnost projektu. V současné době sbíráme záznamy. Zatím ale chceme jít na magistrát ve chvíli, kdy nasbíráme nějaká data. Ideálně už na jaře. Zatím nic takového jako odborný výzkum v plánu není, každopádně data k dispozici budou pro kohokoli. Kdyby se tedy objevil někdo, kdo by je chtěl využít ke svému výzkumu, neměli bychom s tím problém.

Jak je možné takový projekt inovovat?

Máme spoustu nápadů, kam to posunout. Děláme to ve volném čase, takže se tomu nemůžeme věnovat pořád. Programátor také něco stojí, takže bude i záležet, zda se nám podaří sehnat více peněz. Chtěli bychom ale jednou na webu vytvořit rozhraní pro uživatele, aby se každému uživateli zobrazila historie pachů, které zadal. Dále by mělo jít sledovat i statistiky ostatních. Více toho ale zatím prozrazovat nebudu.

Nebojíte se, že po třech měsících už na mapu nebude nikdo nic přidávat?

Je to možné a částečně s tím počítáme. V tuto chvíli je nám jasné, že neexistuje nekonečný počet zápachů, které tam lze vložit. Na druhou stranu nemáme určený žádný konec projektu. Počítáme s tím, že mapu necháme běžet neomezeně dlouho, takže další záznamy mohou přibývat v pomalejším tempu. Pár záznamů za měsíc by nám stačilo. Bylo by zajímavé, pokud by se nám podařilo vytvořit komunitu lidí, kteří by přidávali pachy sice v malém množství, ale pravidelně.

Objevil se na mapě i nějaký zápach, který vás překvapil? Něco nečekaného?

Samozřejmě se tam objevilo mnoho různých vtípků, které ale raději nebudu ani jmenovat. Hodně politických narážek, které se snažíme z mapy mazat, protože to už pak neplní účel. Každopádně těch věcí je tam opravdu hodně a nelze už říct, co by bylo nejzajímavější.

Máte přesně určená pravidla pro vkládání pachů?

Stanovili jsme jen několik jednoduchých pravidel. Jde nám o to, aby se tam objevovaly pachy, které opravdu existují. Příspěvky tedy mažeme pouze ve chvíli, kdy je hned jasné, že se jedná o nesmysl. Zatím jsme se bohužel nedostali k tomu, abychom všechny místa obcházeli a kontrolovali pravdivost, přestože by to bylo ideální. V tuto chvíli máme na mapě okolo pěti set míst. To už je poměrně náročné obcházet.

Je takový projekt i v zahraničí?

Ano, v zahraničí se nejedná o nic nového. Třeba v Americe je podobných projektů hodně, a i tam se snaží na některých místech dosáhnout určitého očištění ovzduší pomocí nasbíraných dat. V rámci České republiky nic takového ale není. Jedna studentka v Praze vytvořila čichovou mapu, ale to chodila po Praze pouze ona. Nezapojovala širší veřejnost, tak jako se snažíme my.

Martin Vérteši (*1995) – Studuje třetí ročník žurnalistiky na Masarykově univerzitě v kombinaci s politilogií. Rád cestuje a věnuje se psaní. Kromě toho pracuje v neziskové organizaci Sdružení přátel Jaroslava Foglara.

Ondřej Myšák

Spoluzakladatel, webmaster a redaktor. Jeho doménou jsou interaktivní média.