Foto: A&B Photography/Facebook.com/anb.for.photography

Splynutí s postavou je stejně důležité jako kvalita kostýmu, říká cosplayerka

Fenomén cosplay už není ničím neobvyklým. Dnes se běžně na různých festivalech nebo veletrzích setkáme s lidmi, kteří se převlékají za své oblíbené postavy z filmů, videoher nebo komiksů. Není to ale jen o zábavě. Za tvorbou kostýmů se obvykle skrývá spousta práce a časové i finanční investice.

Marie Moozová, vystupující pod pseudonymem Germia, patří mezi známé české cosplayerky. V rozhovoru nám řekla, s čím se při tvorbě kostýmů potýká a že se takový koníček neobejde bez mnoha úsilí, času a i trochu toho hereckého umění. Cosplayi se věnuje přibližně tři roky a v mezinárodní soutěži Eurocosplay 2016 se jí podařilo vyhrát první místo za nejlepší cosplay.

Kolik času vám průměrně zabere tvorba kostýmu?

Výroba většinou zabere mezi dvěma až šesti měsíci času. Samotná příprava a shánění potřebného materiálu na některé kostýmy zabere člověku třeba i pár let.

Jaké materiály se shání tak obtížně?

Nejvíce se asi jedná o správné látky pro konkrétní postavy. Je jich mnoho druhů a každá látka má odlišené vlastnosti, vzhled, chování a jinak se šije. Může jít třeba i o barevný mirelon, správný rozměr plastové trubky, nebo správnou barvu a délku paruky. Cosplay je o tom, věrně napodobit určitou postavu. Pokud tedy víte, že má postava na sobě černošedý hrubý těžký plášť, nelze ho udělat z lesklé a lehké látky jiné barvy. Člověk musí hledat látku tak dlouho, dokud nesežene tu, která věrně odpovídá předloze.

Kostým Xeny. Foto: Miloš Mladý/www.milosmlady.com

Kde je tedy sháníte?

Materiály sháním opravdu všude, kde se dá. V zahraničních e-shopech, second handech, nebo i v obchodech formátu „Vše za 39 Kč“. Já jsem například na postavu Apollyon (pozn. postava z počítačové hry For Honor), na které nyní pracuji, sháněla látku rok. Mělo jít opravdu o těžkou, hrubě tkanou látku v takovém rozměru, aby se z ní dal ušít plášť. To nebyl vůbec lehký úkol a nakonec jsem musela koupit pléd z Ikei a dobarvit jej do správného odstínu.

Jaký váš kostým byl zatím nejnáročnější na výrobu?

Nejnáročnější byla zatím postava Anubis Pharah ze hry Overwatch, kterou jsem vytvářela téměř půl roku. S tou jsem pak reprezentovala ČR na evropské soutěži Eurocosplay v Londýně.

Cosplayeři obvykle netvoří kostým jen pro jednu akci. Jak dlouho si vystačíte s jedním než se pustíte do nového? Přeci jen by byla škoda použít nějaký jen jednou.

Já třeba nyní pracuji na čtyřech kostýmech zároveň. Dokončovat je ve stejný čas nebudu, ale vyhovuje mi rozmanitá práce. Potom si je nechám navždy. Dělám kostýmy opravdu tak, aby byly co nejkvalitnější a pokud se mi jejich nošením něco rozbije, snažím se o opravu. Kostýmy většinou neprodávám, ani nelikviduji. Mám k nim až příliš velký vztah.

V jakých částkách se výroba kostýmů pohybuje?

To je velmi rozdílné. Záleží to na složitosti kostýmu samotného a také do jak kvalitních materiálů chcete investovat. Ty pak mohou výrazně zvýšit cenu kostýmu, ale přitom zvýšit i jeho kvalitu, trvanlivost, vzhled, nebo jeho výrobu dost usnadnit.

Cosplay není jen o kostýmu, ale i o „převtělení“ do role postavy. Kolik času věnujete studiu charakteru svých postav?

Zatím jsem ztvárnila pouze postavy, které jsem už před výrobou cosplaye dostatečně znala, takže nacvičování „roleplaye“ nebylo nutné věnovat tolik času, kolik by si mohli lidé představovat. Takové: „když ji miluješ, není co se učit“.

Je možné se cosplayem i živit, nebo je to pouze koníček?

Nic není nemožné a zejména v USA se několik zahraničních cosplayerů dokáže výrobou kostýmů živit. Nelze však pouze spoléhat na to, že by vás finančně podpořili vaši fanoušci. Většina full-time cosplayerů se věnuje spíše modelingu a prodává své fotografie nebo merchandise, někteří přispívají na YouTube, kde zpeněžují svá videa. Jiní zase tvoří kostýmy na zakázku nebo píšou knihy a tutoriály. V našich podmínkách a obecně v Evropě je velmi obtížné se cosplayem uživit a evropští full-time cosplayeři by se dali spočítat asi na prstech ruky. V Čechách není ani jeden.

Foto: Miloš Mladý/www.milosmlady.com

Cosplaye jsou dnes čím dál více promyšlené a některé zahrnují i různé mechanické součásti. K čemu například takové věci používáte?

Tyto součásti kostýmů se stávají čím dál běžnější a i já se snažím v této oblasti vymýšlet nové věci. Na svých kostýmech jsem použila motorem poháněná nebo skládací křídla, nárameníky, které se otevíraly pomocí servomotorů, otevírací či střílející zbraně, pravý kouř z výfuků, světla a jiné podobné efekty.

To musí vážit i desítky kilogramů.

Křídla s motorem jsou opravdu těžká a nelze je mít na sobě příliš dlouho. A i když zrovna nejsou složitější kostýmy příliš těžké, tak bývají často nepohodlné. Přeci jen herní vývojáři většinou nenavrhují oblečení svých postav tak, aby bylo pohodlné nebo funkční. Takže mějte slitování s každým cosplayerem, který si chce dát na akci chvíli pauzu. Není snadné chodit několik hodin v nepohodlných botách, jako jsou vysoké podpatky nebo kopyta. Taky v brnění a některých látkách se dělá velmi horko. Aby toho nebylo málo, křídla nebo části brnění mohou být těžké, makeup neumožňuje kůži dýchat, nebo paruka řeže do hlavy.

Čemu by se měl začínající cosplayer vyhnout?

Nemyslím, že by se měli začínající cosplayeři něčemu vyhýbat, jen by si měli asi stanovit, s jakým úmyslem kostým vyrábí a podle toho se mu adekvátně věnovat.

Je cosplayer i člověk, který třeba nemá kostým příliš propracovaný a ani nehraje roli postavy?

V cosplayerské komunitě se říká, že cosplay nemá pravidla. Dle mého názoru ale přeci jen má. A to vytvořit kostým podle předlohy a mít nějaký úmysl si na ztvárněnou postavu i zahrát. Na kvalitě kostýmu tolik už nezáleží, ale asi ten roleplay je vlastnost odlišující cosplayera od běžného tvůrce kostýmů nebo modela, který jej pouze nosí.

Kostým Anubis Pharah. Foto: Miloš Mladý/www.milosmlady.com

Na jaký svůj cosplay jste nejvíce hrdá?

Já jsem opravdu hrdá na veškerou svou práci. Mohu si dát ruku na srdce a říci, že jsem do tvorby každého z nich investovala velké množství práce a každý z nich je pro mne nějak speciální. Pokud bych to měla brát z pohledu toho, co mi jaký kostým přinesl, asi bych nesměla zapomenout na kostým Pharah, který mi přinesl opravdu celosvětové uznání.

Máte někoho jako vzor?

Mám několik cosplayerů, jejichž práce se mi nějakým způsobem líbila nebo mne inspirovala, ale nemyslím, že bych měla nějaký vzor, který bych chtěla následovat. Kladu si před sebou pouze své cíle, nekladu si za cíl být jako někdo jiný.

Existuje v České republice nějaká komunita cosplayerů, kteří si navzájem sdílí zkušenosti a třeba se i pravidelně schází?

Největším pomocníkem cosplayerů jsou asi facebookové skupiny. Jmenovitě třeba Cosplay poradna, kde se můžete zeptat téměř na cokoliv, a lidé vám rádi pomohou. Další pomoc jsou přednášky a workshopy, při kterých cosplayeři sdílí své zkušenosti a názory. Ty jsou potom velmi prospěšné.

Mgr. Marie Moozová (*1990) kromě tvorby cosplayů také soutěží v e-sportových soutěžích, kde již vyhrála několik cen. Je PR manažerkou v Asociaci školních sportovních klubů ČR. Dělá také social media manažerku pro tým eSuba a vystudovala Německý jazyk pro ZŠ na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V oblasti cosplaye vyhrála první cenu na soutěži Eurocosplay 2016. Věnuje se taktéž tvorbě vlastních šperků.

Ondřej Myšák

Spoluzakladatel, webmaster a redaktor. Jeho doménou jsou interaktivní média.