Foto: Ondřej Myšák/Avokado-online.cz

PF 2018: Co bychom si měli přát do nového roku?

Závěr jednoho časového období a začátek dalšího je vždy skvělou příležitostí k procítěným úvahám o životě. A protože dnes slavíme konec roku 2017 a vítáme rok 2018, dovolme si toto zamyšlení formou PFka od několika členů našeho kolektivu.

Jan Kříž: Do dalšího roku bych přál každému dvě základní věci, které se vzájemně podmiňují a jsou podle mě základem spokojeného života. První je znalost. Čím více  informací člověk má (o sobě i o svém prostředí), tím lépe je schopný zvolit si pro sebe nejvíce vyhovující životní cíl i efektivní způsob k jeho dosažení. Je jedno jestli je cílem šťastné manželství nebo miliardový byznys. Chápaní vlastností jevů a vztahů fyzického i psycho-sociálního světa je základem pro plánování realistické cesty životem. Zvlášť v dnešní době na oko zahlcené nepřehlednými možnosti. I když nelze pojmout všechny informace světa, je nesmysl na poznání rezignovat stylem „stejně vím, že nic nevím“. Znalost je ale k ničemu bez svobody. Člověk může znát sebelépe svůj vysněný cíl a cestu k němu, je to ale k ničemu, pokud bude vláčený jinudy někým jiným. Svoboda je moc nad prostředky, které nás k našim cílům posouvají, ať už nad hmotnými, sociálními, časovými, emocionálními a jakýmikoliv dalšími. Přejme si tedy, abychom byli v novém roce o něco chytřejší a schopnější v tom, co nás dělá spokojené. A třeba i v tom úsilí pomoct dalším.

Ondřej Myšák: Každý rok se někam můžeme posunout, a proto bych rád všem popřál, aby se v dalším roce posunuli opět o něco dál než byli v roce 2017. Každý máme své cíle a svůj způsob jak jich dosáhnout. To co se zdálo před pěti lety jako těžko dosažitelné, může být teď blíž než kdykoli předtím. Pokud ovšem člověk na dosažení svého cíle celou tu dobu pracoval. A pokud na něm někdo ještě pracovat nezačal, je právě teď ten nejvyšší čas začít a v průběhu let může člověk sám svůj sen přeměnit v realitu. Ano, nikdy nevíme co nás potká a co se stane, život si nelze nalajnovat jako pracovní schůzky do kalendáře. Nicméně pokud dokážeme vzdorovat všem překážkám a přizpůsobit se v situaci, která zrovna nastane, svého cíle dosáhneme. Chci tedy lidem popřát, aby si splnili své cíle a nebo se k jejich naplnění alespoň přiblížili zase blíž než byli doposud.

Tomáš Shejbal: Všem fanouškům Avokáda přeju úspěšný vstup do nového roku, aby byl ještě produktivnější, než ten předchozí, přinášel čím dál víc pozitivních zpráv a v neposlední řadě aby se nesl v duchu humoru pro pobavení všech, neboť smích je zapotřebí v každé době.

Tomáš Hrivňák: Rok 2017 by sme mohli nazvať rokom Avokáda. Nie len pre mňa, ale pre celú redakciu, je toto médium rodičovským projektom. Dúfam teda, že s nami už čoskoro aj vy, naši čitatelia, oslávite prvé narodeniny tohto portálu. Každý z nás vynaložil úsilie, aby sme priniesli ľuďom, ktorí sú zvedaví najrozličnejšie informácie z rôznych kultúrnych, profesných a spoločenských odvetví. Krása nášho portálu je v jeho všeobecnej prospešnosti. Vedomostne ste pri ňom rástli vy a rovnako aj my, redaktori. V budúcom roku určite nezaspíme na vavrínoch a posunieme laťku obsahu avokáda ešte vyššie, novými formátmi a témami. Dúfam, že sa tešíte na rok 2018 aspoň tak, ako my v redakcii.

Jan Kříž

Zakladatel, organizátor a redaktor. Věnuje se především přírodním a společenským vědám.