Na fotce (zleva): David Gruber, Marie Moozová, Jozef Fejsak, Jiří Dušek

Anketa: Má člověk právo na eutanázii?

Na světě neexistuje kultura, která by nějakým způsobem nepracovala s konceptem smrti. Naopak je to zřejmě jedno z úplně nejdůležitějších témat, které si lidstvo od zrodu sofistikovanějšího vědomí pokládá. Patří asistovaná reprodukce, možnost požádat lékaře o dobrovolné ukončení života, do vyspělé společnosti?

David Gruber – Lektor softskills

Tady máme jedinou jistotu, že to nikdy nebude zodpovězeno definitivně a s matematickou jistotou. It all depends. Podobná témata jsou: Povolit nebo nepovolit potraty? Je lepší být v manželství věrný nebo nevěrný? Je lepší mít syna nebo dceru? Právě v takovýchto oblastech nejsilněji platí letité úsloví: „Jen hlupák jednoznačně tvrdí, moudrý člověk je plný pochybností a kriticky hodnotí s největší opatrností.“

Marie Moozová – Cosplayerka

Na toto téma ještě nejsem zcela rozhodnuta. Na jednu stranu je psychika velmi vrtkavá a mnoho věcí se dá řešit například s terapeutem a nemusí nutně vést ke smrti. Ukončení života je velmi radikální záležitostí, a pokud je důvodem práce, rodina, finance, tak myslím, že se velmi často dá najít řešení, jen musí být lidé silní. Rozhodně bych nechtěla, aby se eutanazie stala jednoduchým řešením problémů lidí skrytým například za simulovanou bolestí. Pak jsou naopak lidé, jako někteří dlouhodobě nemocní, nebo trpící velkými bolestmi, kteří by si tu možnost možná zasloužili dostat.
Zástávám tedy názor, že je eutanázie pro někoho dobrým řešením, šance na zneužití nebo chybu je však tak vysoká, že je dle mého názoru velmi riskantní dát tomu jednoznačné „ano“.

Jozef Fejsak – Pravoslavný kněz

Ne. Hospodin dal člověku život a ten si ho má chránit, jak jen může. A my ostatní bychom se měli o trpící lidi starat tak, aby eutanázii nepotřebovali. Člověk touží po eutanázii, když je osamocený, nikdo ho nenavštěvuje a třeba se mu v nemocnici nevěnuje potřebná péče. Připadá si pak zbytečný. Měli bychom dávat každému takové podmínky, aby chtěl být mezi ostatními co nejdéle.

Jiří Dušek – Ředitel brněnské hvězdárny

Podstatné je, aby to právo měl skutečně člověk, nikoli jeho okolí. A nesmí z toho být nikdy obchod…

Jan Kříž

Zakladatel, organizátor a redaktor. Věnuje se především přírodním a společenským vědám.