Foto (zleva): Marie Moozová, David Gruber, Noëlle Wisneski, Jozef Fejsak

Anketa: Mělo by lidstvo kolonizovat vesmír?

Na začátku února tohoto roku otestovala firma SpaceX nejsilnější raketový nosič současnosti. Majitel této společnosti Elon Musk to prezentuje jako další krok na cestě k vytvoření meziplanetární civilizace. Její vybudování je podle Muska jedinou možnou cestou, kudy se může lidstvo v budoucnosti vydat. Zeptali jsme se tedy i našich respondentů, co si o osídlování vesmíru myslí.

Marie Moozová – Cosplayerka

Na tuto otázku bych odpověděla také otázkou: Za jakou cenu? Jsem pro, abychom zkoumali vesmír – už z toho důvodu, že jsou zdroje Země vyčerpatelné. Líbí se mi také myšlenka kolonizace jiných planet, Měsíce, nebo rozšiřování našich znalostí o vesmíru. Pokud to však bude brzdit rozvoj jiných lidstvu prospěšných technologií, měli bychom se zamyslet nad tím, zdali by se peníze nedaly investovat například do výzkumu lepší využitelnosti obnovitelných zdrojů.

David Gruber – Lektor softskills

Když na to bude mít lidstvo techniku, prostředky a chuť, tak proč ne. Stejně poletí raketou jen ti, kteří budou chtít. Povinné to jistě nebude, takže je na výběr. Mám rád sci-fi, od českého Nesvadby po amerického Bradburyho. Sám jsem kdysi do Mladého světa psával vědecko fantastické povídky. A můj syn jaderný fyzik za dob svého studia česky otitulkoval spoustu dílů Star Treku.

Noëlle Wisneski – Mořská bioložka

Nemyslím si, že by mělo lidstvo kolonizovat vesmír. My lidé jsme už tak poškodili naši vlastní planetu, že jsou naše činy z velké části nevratné. A když se ani neumíme postarat o vlastní planetu, proč bychom měli kolonizovat nějakou další? Nepatří nám vše a nelíbí se mi názor, že je lidstvo nadřazené okolnímu světu. Ani nevíme, jestli jsme ve vesmíru sami, ale domníváme se, že celý vesmír kompletně vlastníme… a přitom to tak není.

Jozef Fejsak – Pravoslavný kněz

I Hospodin v Písmu svatém říká: Buďte dokonalí tak, jako já jsem dokonalý. Lidstvo se tedy může zdokonalovat, ale musí si uvědomovat své meze. A můžeme dosáhnout jenom toho, co nám Hospodin dovolí. Ani Američané, ani Rusové, to nikdy nedokážou překonat. A jedna věc je dosáhnout dokonalosti skrze svátost a druhá skrze neustálé soupeření. Navíc, pokud by se průzkum vesmíru využil k válečným cílům.

  

Mělo by lidstvo kolonizovat vesmír?

Jan Kříž

Zakladatel, organizátor a redaktor. Věnuje se především přírodním a společenským vědám.