Foto: Ondřej Myšák/Avokado-online.cz

Čtenářský nádeník se bude za vás prohrabovat zajímavou literaturou

Žijeme v době překotného rozvoje vědy a zajímavých myšlenek. Mnohdy se ale tyto informace nedostanou z mnoha důvodů k široké veřejnosti. Čtenádeník by měl být skromný (sub)projekt, který se bude snažit zpracovávat výjimečné knihy pro lidi, kteří se chtějí rychle seznámit s nějakou zajímavou literaturou.

Výraz Čtenádeník vznikl odvozením od slov čtenářský deník. Příspěvky do této rubriky budou totiž této formě textu poměrně podobné. Podobně jako třeba středověký nádeník tahal polena nebo kamení, bude Čtenádeník podobně tahat knihy a výpisky.

Moje vlastní motivace k takovému projektu je poměrně jednoduchá. Čím více informací se snažím studiem světa okolo sebe pojmout, tím více si uvědomuji mezery ve vlastních vědomostech. Čtenádeník by proto měl sloužit jako systematický srovnávač myšlenek a externí paměť, ke které budou mít přístup i další lidé. Ocením proto všechny poznámky a komentáře k uveřejněným textům.

K autorům, kterým bych se chtěl věnovat v blízké budoucnosti, patří například Jaroslav Flegr, Richard Dawkins, Stephen Hawking a mnohod dalších. Texty by na sebe měly vzájemně odkazovat, takže bude snadné se proklikat i na další související literaturu. Doufám, že bude Čtenádeník jeho budoucím čtenářům užitečný, přivede je k zamyšlení a možná i přiměje ponořit se do různých složitých témat na vlastní pěst.

Jan Kříž

Zakladatel, organizátor a redaktor. Věnuje se především přírodním a společenským vědám.