Foto: Ondřej Myšák/Avokado-online.cz

Avokádo slaví první výročí. Podívejte se, jaký byl uplynulý rok a co chystáme dál

Dnes je to přesně rok, kdy jsme oficiálně zahájili fungování našeho publicistického online magazínu. Avokádo se za tu dobu v mnoha ohledech posunulo, stále je ale na začátku. Využijme tedy tuto příležitost a podívejme se, jak se za těch dvanáct měsíců vyvinulo.

Vznik a začátky každého jevu bývají mnohdy nejzajímavějším a nejdynamičtějším obdobím. Během krátké doby se určí obrysy, které si pak, v tomto případě internetové médium, přenáší i do dalších etap své existence. Je proto zajímavé se na chvíli zastavit a ohlédnout.

Příspěvky za 1. rok

Na prvním grafu si můžeme prohlédnout zastoupení různých druhů příspěvků. V horní části je vždy uveden rok 2017, myslí se tím ale období od 1. února 2017 do 31. ledna 2018. Prakticky polovinu všeho obsahu pokrývají rozhovory, na které se blíž podíváme později. Často se čtenáři mohli setkat i s kreslenými vtipy Tomáše Shejbala a recenzemi na nové filmové hity nebo zajímavé klasiky. Redaktor a fotograf Tomáš Hrivňák také v posledním měsíci výrazně do žánrové skladby zasáhl svou sérií příspěvků z Islandu. Pro tuto potřebu jsme proto nedávno založili novou rubriku, kde se mohou objevovat blogy všeho druhu. Kromě současných aktivit plánujeme na další rok také kvízy, přednášky a debaty více osobností na nějaké téma. V uplynulém roce jsem také napsal první příspěvek do rubriky Čtenádeník. Za rok bych rád přidal do sbírky minimálně další dva knižní rozbory.

Rozhovory za 1. rok

Rozhovory mají na Avokádu své výsadní postavení. Tak to bylo od začátku zamýšleno a tak to i ukazuje jejich množství v porovnání s jinými žánry. Nejvíce příspěvků spadlo do rubriky Společnost a politiky, zřejmě pro šířku, důležitost a každodennost tohoto tématu. Hned další rubrika je Zábava a volný čas, která si své místo na webu utrhla hlavně díky Ondrovi Myšákovi a jeho cyklu o počítačových hrách. O třetí místo se dělí společně Věda a příroda s Hospodářstvím a vzděláním. Jsou to poměrně příbuzné okruhy. První popisuje svět, ve kterém žijeme – druhý pak způsob, jakým ho přetváříme. Do dalšího výročí bude vhodné právě tyto druhy rozhovorů pro jejich význam posílit. Zároveň si povídání se zajímavými osobnostmi nebudete muset pouze číst, ale nově i poslechnout. Audio příspěvky by měly začít vycházet už někdy v únoru, nejpozději březnu. Přechod na multimediální formu je jeden z hlavních cílů pro další rok.

Na závěr dnešního psaní chci poděkovat všem, kteří do Avokáda přispěli svým dílem. Hlavně tedy Ondrovi Myšákovi za jeho rozhovory a správu webu, Tomášovi Hrivňákovi za jeho povedené příspěvky a skvělé fotky, Tomášovi Siřínkovi za rozhovory s bezpečnostní tématikou, Tomovi Shejbalovi za kreslené vtipy a logo a všem ostatním, kteří na Avokádu publikovali, nebo nám pomohli radou či sdílením na sociálních sítích.

 

 

Jan Kříž

Zakladatel, organizátor a redaktor. Věnuje se především přírodním a společenským vědám.