Foto: Netflix.com

EL Camino si užijí fanoušci Breaking Bad, pro ostatní půjde o chaotickou podívanou

Co se stalo s Jessem Pinkmanem poté, co v samotném závěru seriálu Breaking Bad uprchl svým věznitelům? Divák si nejspíše po shlédnutí seriálu tuto otázku položil. Odpověď mu přináší celovečerní snímek El Camino. Jak toto dílo dopadlo?

Když před šesti lety skončil kultovní seriál Breaking Bad, tak si fanoušci stěžovali zejména na samotný fakt, že skončil. Málokteré dílo si totiž v dějinách televizní zábavy vysloužilo takové ovace. Až poté začaly padat dotazy, jak se asi některé osudy některých postav vyvíjely dál. O tom, co se dělo ihned potom vypráví celovečerní film El Camino. Ihned na začátku upozorňuji, že o El Camino lze stěží psát bez odkazování k celému původnímu seriálu, na který navazuje. Očekávejte tedy spoilery.

Breaking Bad byl příběhem učitele chemie Waltera Whitea, kterému byla diagnostikována rakovina plic. Vzhledem k tomu, že v USA neznají povinné zdravotní pojištění, tak musí platit účty za léčbu, nicméně na to plat žádného středoškolského učitele nestačí. Rozhodne se tedy využít svých znalostí chemie a svého bývalého studenta Jesseho Pinkmana. Pinkman se totiž po střední škole začal živit vařením pervitinu nevalné kvality. Se znalostmi jeho bývalého chemikáře jim ale pod rukama vzniká pervitin nevídané kvality.

Ačkoliv to zní idylicky, tak zanedlouho se na scénu dostává Heisenberg, Walterovo alterego pod kterým vystupuje v drogovém byznysu, a s ním i všehoschopné sociopatické sklony, jeho temné já. Jakoby deptání mladých lidí teoretickými poznatky z chemie nebylo dost temnou záležitostí. Heisenberg si jde pro dosažení cíle přes mrtvoly. Doslova. Jesse si naopak v konfrontaci s tím, čemu musí čelit při produkování drog, stále více uvědomuje svou lidskost. Oba dva protagonisté nakonec musí čelit drtivým následkům svého konání, ačkoliv každý po svém. Jesse, který byl do spoustu věcí namočen Heisenbergem, má nakonec šanci najít cestu do normálního života. A o tom je El Camino, což je ve španělštině výraz pro „cestu.“

Jesse si v tomto filmu snaží získat novou identitu. Ostatně, stejně jako se už pokoušel v průběhu poslední série Breaking Bad. V nové situaci jej při tom čeká ukrývání před policisty, všeobecná paranoia, traumatické flashbacky, a zejména shánění peněz na zaplacení člověka, který mu poskytne novou identitu. Což je sice dobrodružství, nicméně ne takové, které by člověka strhlo. Děj se protahuje převážně proto, že Jesse udělá stejnou chybu, jako udělal v minulosti, když nezabil svého trýznitele Todda. A vlastně stejnou chybu, jako udělal opakovaně jeho parťák Mike, když provedl polovičaté řešení situace. Že nerozumíte? Nevadí. Ve filmu je totiž spousta odkazů na původní seriál, kterých si bez jeho znalosti nevšimnete. Asi pro vás půjde jen chaotický příběh o člověku, který se snaží dostat ze šikmé plochy a žít normálně. To trochu překvapí vzhledem k tomu, že spin-off k Breaking Bad, nazvaný Better Call Saul je schopný fungovat jako samostatný seriál. To i přesto, že je o životech několika lidí předtím, než do nich zasáhl Heisenberg.

Potom je ovšem otázka, zda tento film může fungovat i jinak, než jako nostalgická jízda pro sentimentální fanoušky Breaking Bad. Hrají zde stejní herci, jen o něco starší. Zjistíte drobnosti, které vám rozšíří znalost původní zápletky a trochu ozřejmí i její další vývoj, nicméně nejde o nic zásadního. A ani nejde dílo, které by nějak vyčnívalo ve srovnání s epizodami původního seriálu. Jesseho postava se už nikam dál nevyvíjí. Je to snad problém? Nebo byl snad Jesse zajímavější jako parťák či sluha Waltera Whitea, který se vyvíjel opačným směrem než on? Pravděpodobně obojí. Byla to Heisenbergova ochota páchat zlo, která určovala dynamiku původního seriálu a strhávala všechny ostatní postavy k činům. Zde je určující silou jen statický cíl v podobě východiska vedoucího ke svobodnému životu. Pomyslné hledání pokladu. Fanoušek seriálu namítne, že ani v Breaking Bad nebyly všechny epizody dějově bohaté. Bylo tam ale možné sledovat měnící se projevy a chování jednotlivých postav. Zde se už nikdo nemění. Aaron Paul svou postavu každopádně hraje skvěle, i on si svou nejslavnější roli užívá. Je radost vidět zase na scéně i další spolupachatele (dobře, Todda není radost vidět, ale opět vám bude lézt na nervy, takže si Jesse Plemons uznání zaslouží), a formální stránka se drží vysokých standardů ze seriálu.

Jak tedy s El Camino naložit? Je to příjemný zážitek, zároveň ale nejde o nic zásadního, a ani fanouškům Breaking Bad nesdělí nic převratného. Lze ale předpokládat, že si návrat mezi své milované postavy maximálně užijí. Pro neznalé původního seriálu půjde jen o zmatenou podívanou, která je možná navnadí na zhlédnutí původního seriálu.